یک صندلی اداری استاندارد چگونه است؟

        آدمی، سالها تجربه کرد تا بفهمد چه چیزی برای نشستن روی آن، مناسب‌تر است و پس از آن هم سال‌ها آزمایش کرد تا بداند که درست نشستن چگونه است!   در خانه، محیط کار، سینماها و رستورانها، پارکها و فضاهای باز و تقریبا همه جا شما برای نشستن، به یک صندلی نیاز دارید.  پس مهم است  که  در طراحی و ساخت صندلیها، حتما به استانداردها و رعایت نکات ایمنی و حفاظتی توجه شود.  یک صندلی غیز استاندارد و نامناسب، می تواند سبب بروز پاره ای از  مشکلات فیزیکی مانند انواع  کمر درد،  پا درد،  ناراحتی‌های مزمن عضلانی و حتی تغییر شکل ستون فقرات شود.  در ادامه به بررسی نکات مهم در انتخاب یک صندلی اداری مناسب و کارا می پردازیم:

        یک صندلی اداری استاندارد، باید به گونه‌ای باشد که چهار ناحیه ستون فقرات ( گردن، پشت، کمر و دنبالچه )  را به طرز مناسبی پوشش دهد.  به طور متوسط یک فرد هنگام نشستن در طول یک ساعت، 53 بار بالاتنه خود را حرکت می‌دهد که حدودا  28% این حرکات،  شامل تکیه دادن و چرخیدن می‌شود.  برخی از صندلیهای اداری به دلیل ثابت بودن تکیه‌گاه و نشیمن‌گاه،  به کاربر اجازه نمی‌دهند که به راحتی  بالا تنه  خود را در وضعیتی که تمایل دارد، حرکت دهد.  برای حل این مشکل، قرد از پشتی صندلی فاصله می‌گیرد که در نتیجه حمایت پشتی صندلی را از دست می‌دهد. تغییر وضعیت بدن در حالت نشسته توسط مفاصل لگن و ران، زانو و مچ پا صورت می‌گیرد.  یک صندلی کاری ایده‌آل، امکان حرکت راحت این مفاصل را فراهم می کند.

 

 

         یک صندلی اداری مناسب و استاندارد :

 

- امکان تنظیم پشتی صندلی و درست قرار گرفتن مهره های کمر روی آن، از عوامل مهم در طراحی و تولید صندلی های اداری است.
- قسمت میانی صندلی، باید به گونه ای طراحی شود که امکان گردش خون در پاها به خصوص در زانوها را به سهولت فراهم کند.
- خیلی بهتر است که پشتی صندلی شما، از انواع فنری باشد.
- یک صندلی خوب اداری، باید تکیه‌گاهی راحت و استاندارد برای بدن شما ایجاد کند که برای انجام وظایفتان مناسب باشد.
- در یک صندلی  اداری، حفظ یا تغییر وضعیت بدن باید به آسانی و سهولت صورت گیرد.
- جنس رویه صندلی، می بایست اصطکاک لازم را برای جلوگیری از لغزش، داشته باشد.
- دسته مناسب و استاندارد، می‌تواند از ماهیچه‌های گردن و شانه، به خوبی محافظت کند و به‌عنوان تکیه‌گاهی برای بلند شدن، مورد استفاده قرار گیرد.

 

 

        ارتفاع صندلی :  

        نشیمنگاه آدمی، همه وزن او را هنگام نشستن تحمل نمی‌کند،  قسمت هایی از پشت فرد و همچنین پاهای وی نیز در این کار، کمک می‌کنند.  از این‌رو ارتفاع نشیمنگاه یک صندلی اهمیت زیادی دارد.  در واقع صندلی، نه باید خیلی بلند باشد نه خیلی کوتاه.  اگر صندلی، بیش از حد بلند باشد، ممکن است به قسمت‌های درونی زانو فشار زیادی وارد شود و باعث آسیب دیدگی تدریجی کاربر شود،  در مقابل، صندلی های بسیار کوتاه هم، سنگینی وزن کاربر را روی استخوان‌های نشیمنگاه می‌اندازد.
        در نهایت اینکه ارتفاع یک صندلی، باید قابل تنظیم باشد. شما هم هنگامی که روی صندلی می‌نشینید، باید توجه داشته باشید که ارتفاع صندلی را به نسبت قد خود، تنظیم کنید. ارتفاع مناسب در یک نشستن معمولی آن است که کف پاها به خوبی روی زمین قرار گیرند. در صورتی که ‌نمی‌توانید ارتفاع صندلی خود را به‌ درستی تنظیم کنید و یا به طور کلی صندلی قابلیت تنظیم ندارد، حتما از زیرپایی استفاده کنید.

 

       پشتی صندلی : 

        قسمت پشتی صندلی، می‌تواند به تقسیم درست و اصولی وزن شما کمک زیادی کند، چرا که برای بخشی از بدن تکیه‌گاه می‌شود و از این طریق، فشار بر قسمت‌های دیگر را کاهش می‌دهد. صندلی ها از لحاظ ارتفاع و فرم پشتی صندلی به انواع مختلفی تقسیم می شوند:

-  کوتاه‌‌تر هستند و تنها از ناحیه کمر فرد محافظت می‌کنند.
-  کمی بلندترند و شانه‌ها را نیز می‌پوشانند که باعث می‌شود کمی از فشار وزن کاربر روی کمر کاسته شود.
-  در برخی از صندلی ها، برای سر نیز یک پشتی تعبیه شده است که از دردهای ناحیه گردن، جلوگیری می‌کند.

 

       عمق صندلی : 

       عمق نشیمنگاه صندلی، تاثیری بسیار و مستقیم بر آسایش آدمی هنگام نشستن دارد. اگر عمق صندلی خیلی زیاد باشد، لبه نشیمنگاه آزاردهنده خواهد بود. اگر هم عمق نشیمنگاه کم باشد، فرد برای جلوگیری از افتادن، فشار فراوانی بر پشت و زانوها می‌آورد.

 

 

        صندلی خانم یا آقا :

        در انتخاب صندلی برای محیط های کاری، باید به این نکته توجه کنیم که صندلی مناسب کارمندان خانم با صندلی مناسب کارمندان آقا متفاوت است، چرا که ارگونومی بدن آنان با هم متفاوت است.  خانم ‎ها در هنگام انتخاب و استفاده از صندلی به اندازه آن توجه کنند. صندلی مورد استفاده آنان، باید سبک باشد و رویه آن عرق نکند. ضمن اینکه استفاده از پشتی متحرک صندلی و چرخ‌دار بودن آن برای خانم‌های باردار ضروری است.

 

 

 

        یک نمونه خوب:

        از پرکاربردترین و بهترین صندلی های چند سال اخیر، می توان به صندلی آیرون (Aeron Chair) اشاره کرد. این صندلی که در سال 1994 به وسیله دون چادویک و بیل استامپ برای شرکت مبلمان میلر طراحی شد، نشان دهنده تمرکز طراحی بر ارزش های معاصر است. این صندلی برای کارهای مختلف مناسب است و با حرکت استفاده گر تنظیم می شود. در این صندلی از پوسته ای استفاده شده که فرم بدن استفاده گر را به خود گرفته و پس از برخاستن فرد به حالت اولیه باز میگردد. به علاوه، اسکلت صندلی از آلومینیوم ساخته شده که قسمتی از آن از بازیافت قوطی های نوشابه به دست می آید و بدین گونه از انرژی مصرفی برای تولید، کاسته می شود.

 

 
 
این نوشتار برداشتی است آزاد از:
مقاله مریم سجادپور/ بخش سلامت سایت تبیان/ اسفند 1390