چگونه از رنگها در محیط کار بهره بگیریم؟

        رنگ، يکی از کيفيات بارز و ملموس اشيا و پديده های جهان است.  رنگها، از مهمترين ویژگیهای زندگی روزانه  ما  انسانها هستند که تاثير بسزايی روی روش زندگی و احساس ما به زندگی دارند.  رنگها،  در اطراف ما وجود دارند:  در آسمان، جنگل، دريا، کوه، اعماق آبها و همچنين در هنر دکوراسيون.

        رنگها، نيروها و انرژی های درخشنده ای هستند که چه خود آگاه  و چه  ناخود آگاه،  روی ما  اثرات مثبت و منفی خواهند داشت.  اگر رنگ و شکل در بيان مفاهيم و حالات توافق داشته باشند،  تاثيرات آنها دو چندان خواهد بود.  رنگ، یکی از هيجان انگيزترين ابزارهایی است که در دسترس طراح است،  به وسيله آن مي توان ارتباط ميان فضا و سبک را به وجود آورد.  همچنين يکی ازجنبه های تاثيرگذار روی بيننده است.  برای همه ما اتفاق افتاده که رنگ دقيق فضا را به خاطر نياوريم، ولی حس صميميت، باشکوه بودن، سردی یا گرمی، خاص بودن يا مجلل بودن آن مکان، در ذهنمان ماندگار شده است.

 

 

        ترکيب و همنشینی رنگها، يکی از ابزارهای مهم یک طراح داخلی است که به وسيله آن می تواند سبک و شخصيت خاصی را را در فضا تعريف کند. رنگهای درخشان به تنهايی جذاب  هستند، اما اگر در يک الگو يا رديفی منظم، قرار گيرند  از نظر بصری تاثير بيشتری خواهند داشت.  اين نوع آرايش، يک ساختار ساده را بر اين رنگها حاکم می کند و در نتيجه يک مفهوم و يا نوعی نظم را،  ورای حضور صرف رنگها، منتقل خواهد کرد.   در طراحی، کيفيت شکل  و رنگ می بايست با يکديگر مطابقت داده شوند.  يعنی شکل و رنگ در معنی دار بودن و مفهوم خود، يکديگر را تاييد و اثبات نمايند.

 

         

برای رسیدن به ترکیبی مناسب از رنگ ها در فضاهای داخلی، توجه به نکات زير، ضروری است:

 

1-  توجه داشته باشید که چه مطلبی را با زبان رنگ می خواهید به بیننده القا کنید.

2-  يک رنگ اصلی که سخنگوی پر قدرتی برای بيان آن مطلب باشد، پيدا کنيد.

3-  رنگهای ديگری که در اطراف آن می چينيد، بايد در هماهنگی کامل با آن رنگ اصلی باشند.

4-  آنگاه به عنوان يک رهبر طرح، وارد شده و اين بار سليقه هنری و دانش خود را در چيدن اين ابزار های فنی دخالت دهيد.

 

 

      

رنگ ها در محيط کار:

     از ضروريات اينکه کسب و کار شما شناخته شود و مراجعان به دنبال شما بيايند، تصويری است که از شما و خدمات شما، در ذهن آنها نقش بسته مي شود.  رنگها در طراحی داخلی محلی که شما مراجعان خود را پذيرا می شويد، اين تصوير را جهت می دهند و بر قضاوت افراد از محصول يا سرويس شما، تاثیر می گذارند. البته عموما افراد، رنگها را بر اساس سليقه شخصی و حس درونی خود انتخاب می کنند. اما اصولی نيز وجود دارند که میتوانند ترکيباتی صحيح و موثر به وجود آورند و در جذب بيشتر مشتری موثر باشند.

 

 

 

رنگ های سرد: آبی و سبز    

        انتخاب رنگ، بسته به نوع فعاليت بسيار متنوع است. اما در مجموع رنگ بايستی باعث بالا رفتن روحيه کار و توليد شود. در محيط هايی که فعاليت های بدنی انجام می شود، رنگ های ملايم و آرامش بخش، از خستگی می کاهند و به افراد کمک می کنند با مديريت نيروی خود در تمام زمان ها با نيرويی هماهنگ از پس انجام کارها برآيند.

        رنگ آبی محيطی آرام و صلح آميز فراهم می کند و افراد را از هيجانات بی مورد به دور نگه مي دارد. البته ممکن است اين آرامش را در فضای کاری نپسنديد و به دنبال هيجان و انرژی بيشتری باشيد، اما در برخی محيط های کاری که تنش زياد است، شايد اين راهی برای تسکين تنش های روانی ناشی از کار باشد.

        در محيط های ويژه ای که به تمرکز بالای فکری و عکس العمل های دقيق و سريع نياز است، افراد بايد در فضايی آرام به تصميم گيری بپردازند. رنگ زيبای سبز که نشانی از طبيعت است می تواند محيطی آرام را فراهم کند و به فرد قدرت تمرکز بيشتری دهد.

 

 

 

 رنگ های گرم: نارنجی و قرمز

        در بسياری از محيط های کار که فعاليت های بدنی چندانی صورت نمی گيرد،  رنگهای گرم مثل طيف هايی از زرد، قرمز و آجری به افراد کمک مي کند دچار خواب آلودگی نشوند.  به عنوان مثال در فضای يک دفتر کار که محيطی نسبتا ساکت است، حضور رنگ زرد يا قرمز حتی اگر در بخشی از اتاق نيز استفاده شود، می تواند به بالا رفتن سطح انرژی کمک کرده و از کسالت نيروهای کار جلوگيری کند.  در اتاقهای کنفرانس، جايی که افراد بايستی درباره مسايل مختلف بحث کنند و به ايده های جديد دست يابند، استفاده از رنگهای گرم تحرک کافی را در فضا ايجاد خواهد کرد. البته می توان ترکيبی از رنگهای خنثی مانند خاکستری يا کرم را به همراه آنها به کار گرفت تا رنگ های گرم تعديل شوند.

      رنگ زرد، گرم و پرانرژی است و افزاينده خلافيت، باعث بالا رفتن روحيه مي شود و نشانه ذکاوت و رهبری است. اين رنگ، برای اتاق کنفرانس نيز مناسب است.  نارنجی، رنگی چالش برانگيز و پرانرژی است و هوش، وفاداری و اعتماد به نفس انتخاب کننده اش را به نمايش مي گذارد.  هر ترکيب با سفيد، مناسب برای محيط هايی است  که  فروش در آنجا انجام می شود.  همچنين در ترکيب با خاکستری  متانت بيشتری يافته و محيط کاری گرم و امروزی به وجود می آورد.

 

 

رنگ های خنثی: سفيد، خاکستری، سياه و قهوه ای

         سفيد  رنگی خنثی، باز و تميز است که فضايی راحت تدارک می بيند.  ضمن اينکه در کنار همه رنگهای ديگر به شفاف تر شدن اثر آنها کمک می کند.  در فضاهای  کوچک باعث بزرگنمايی می شود. بهتر است از سفيد يا ديگر رنگهای خنثی برای سطوح بزرگ و رنگ پس زمينه مثل ديوارها استفاده شود تا فضا از آشفتگی نجات يابد.

         رنگهای خنثی،  شامل طيف وسيعی می شوند که از سفيد شروع شده و تمامی طيف های خاکستری را از روشن تا تيره در بر می گيرند و به سياه ختم می شوند.  قهوه ای نيز جزء رنگهای خنثی است که طيف آن از کرم روشن شروع و به  بژ  و قهوه ای تيره ختم می شود.

 

 

 

 

این نوشتار برداشتی است آزاد از:
ندا نراقی/ مجله خانه و دفترکار/ شماره1/ 1388
اسماعيل محمدی/ مجله اسکان ايران/ شماره 40 و41/ 1389
فلورا ارزيان/ مجله طراحی و دکوراسيون اداری، تجاری و نمايشگاهی ديبا/ شماره 1