چرا مبلمان اداری ارگونومیک؟

        اختلالات اسکلتی-عضلانی (MSDs)، به صدمات ماهیچه ای، عضلانی و سیستم عصبی که عمدتا ناشی از وضعیت  بدنی  ناخوشایند  و عدم حمایت درست  از  استخوان بندی  و  ستون فقرات بدن هستند،  اطلاق می شود.  به طور کلی این صدمات شامل طیف وسیعی از  اختلالات ناشی از فعالیت های کششی تکراری هستند  که بر  استخوان ها، عروق خونی، عضلات و تاندونها تاثیر می گذارند.  بسیاری از عوامل تاثیرگذار بر اختلالات اسکلتی-عضلانی،  ناشی از ویژگیهای محیط  کار  افراد هستند.  به عنوان مثال،  مطالعات نشان می دهد که نشستن بر  روی صندلیهای بدون پشتی و یا غیر استاندارد، به عضلات پشت بدن فشار مضاعفی وارد می کند  که  به مرور سبب خارج شدن  فرم ستون فقرات  از حالت نرمال می شود.

 

 

 

       برخی اختلالات اسکلتی-عضلانی  و اثرات آنها به شرح زیر هستند:

-   آسیبهای ناشی از حرکات یا کششهای عضلانی تکرارشونده :   این آسیب ها به دلیل فشارهای شدید یا طولانی مدت بر روی عضلات، اعصاب و تاندونها ایجاد می شوند.

-   آسیبهای تجمعی یا  CTD  ها :  این اختلالات معمولا در اثر انجام حرکات تکراری با استفاده مکرر از یک وسیله یا ابزار به وجود می آیند مثل فشاری که بر مچ دست هنگام تایپ کردنهای طولانی و سریع وارد می شود.

-   آسیبهای ناشی از کار مفرط :  این نوع صدمات مثل تورم و درد در مچ دستها، آرنج ها، پشت ، گردن و سرشانه ها معمولا در اثر یک وضعیت فیزیکی سخت و غیر استاندارد و طولانی مدت ایجاد می شوند.

 

        با توجه به این نکته که اغلب افراد در طول روز،  به طور متوسط حدود 9 ساعت را در محل کار خود می گذرانند، بنابراین یکی از راههای پیشگیری از صدمات اسکلتی-عضلانی، استفاده از مبلمان اداری ارگونومیک و استاندارد است.  هنگام خرید مبلمان ارگونومیک برای دفتر کار خود، باید به جزییات بسیاری توجه کنید.  به عنوان مثال ارتفاع میزتان باید به گونه ای باشد که سبب کشیدگی و آسیب در عضلات گردن، پشت و شانه نشود. 

 

 

        وضعیت نشستن شما حین ساعات طولانی کار هم بسیار مهم است.  به طور اجمالی،  یک  صندلی راحت و استاندارد جهت نشستن باید : 

-   مهره های کمر را  کاملاً مورد حمایت قرار دهد.

-   دارای پشتی باشد که پنج تا ده درجه از حالت عمودی بازتر باشد.

-   جای نشستن آن باید طوری باشد که فردی که روی آن می نشیند ، بتواند پاهایش را به زمین برساند و زانوانش اندکی بالاتر از سطح رانها قرار بگیرند.

-   بهتر است جهت حمایت از آرنج و سرشانه ها، دارای دسته باشد.

 

        میز خود را طوری انتخاب کنید که پشت آن بتوانید به راحتی و آزادانه تحرک داسته باشید. لوازمی را که معمولا بیشترین استفاده از آنها را دارید، روی میز طوری بچینید که به راحتی در دسترستان قرار داشته باشند.  جهت کاهش فشار بر روی عضلات گردن و پشت، بهتر است از پایه های قابل تنظیم برای مانیتور و لپ تاپ استفاده کنید و آنها را در مناسبترین حالت قرار دهید.

 

 

        تهیه مبلمان اداری ارگونومیک، در حقیقت نوعی سرمایه گذاری در جهت خلق یک محیط کاری سالم و شاداب است و سبب کارآیی و بهره وری بیشتر پرسنل، افزایش تمرکز، کاهش آسیب و خستگی حین کار و در مجموع تایم کاری بهتر و بیشتر افراد می گردد.  توجه به سلامت و رضایت نیروی انسانی در محل کار، یک مزیت عمده برای موفقیت یک سازمان و شرکت به شمار می رود. اهمیت دادن به سلامت مبلمان اداری به کار رفته در یک فضای کاری، همچنین باعث بالا رفتن روحیه افراد شاغل در آنجا و ایحاد این حس خوب می شود که شرکت حاضر به صرف هزینه  برای سلامتی و راحتی کارکنان خود است.

        هنوز هم در بسیاری از فضاهای کاری، شاهد بالا بودن ریسک آسیب دیدگی افراد ناشی از استفاده از مبلمان اداری غیر استاندارد هستیم. باید بدانید که صرف بودجه برای تهیه مبلمان اداری ارگونومیک نه تنها برای کارکنان مجموعه کاری شما، بلکه برای کل کسب و کار شما سودمند خواهد بود.

 

 

 

این نوشتار برداشتی است آزاد از:
https://www.businessfurniture.co.za/ergonomic-office-furniture-can-prevent-musculoskeletal-disorders-workplace
http://discsurgery.ir