مبل راحتی LC2، طرحی از لوکوربوزیه!

          طراحی و معماری مدرن، بدون نام لوکوربوزیه قابل تصور نیست.  این نام مستعار را معمار سوئیسی، شارل ادوار ژانره، از حدود سال 1920 برای خود برگزید.  وی علاوه بر دستاوردهای معمارانه بی نظیرش، دستی در طراحی مبلمان نیز داشت.  مبلمان طراحی شده توسط لوکوربوزیه، باعث شد نام او به همراه والتر گروپیوس و لودویک میس وان دروهه، به عنوان پیشگامان جنبش مدرن در زمینه طراحی مبلمان، به ثبت برسد.  در سال 1928 لوکوربوزیه، یکی از شاهکارهای طراحی مبلمان، یعنی LC2 را طراحی نمود. طراحی این مبل نتیجه تلاش گروهی از طراحان بود که لوکوربوزیه در راس آنان قرار داشت.

 

 

        مبل راحتی  LC2  که جهت نشستن همزمان دو نفر طراحی و ساخته شده بود،  بعدها در مجموعه ای بی نظیر به نام  LC2 Petit   قرار گرفت که شامل مبلهای یکنفره و سه نفره نیز می شد.  این مبل بسیار جمع و جور، سبک و مینی مال طراحی شده بود.

       

 

        خلق این اثر توسط لوکوربوزیه که به عنوان پیشرو در مدرنیسم شناخته شده بود،  به همراه ویژگی هایی از جمله استفاده از خطوط صاف و منظم در کنار بهره گیری از موادی مثل کروم  و  چرم  و همچنین کارآمد بودن در عین سادگی، همگی باعث شد  این مبل راحتی به عنوان نمادی از جنبش مدرن در طراحی مبلمان شناخته شود.

 

 

        در حال حاضر LC2 اصلی با کیفیت بسیار بالا و تحت لیسانس بنیاد لوکوربوزیه،  توسط شرکت معتبر ایتالیایی Cassina که عرضه کننده معروف ترین صندلی ها و مبل های طراحان مشهور است،  تولید و با قیمتی در حدود ده هزار دلار ارائه می گردد.

 

 

این نوشتار برداشتی است آزاد از:
  • علیرضا صالح راستین/ مجله هنر معماری/ شماره 18/ 1389
  • وبسایت ویکی پدیا فارسی