طراحی دفاتر کار خانگی

        امروزه با پیشرفت تکنولوژی و تغییر سبک زندگی، فرصت انجام فعالیتهای شغلی در منزل بیش از پیش فراهم شده است و افراد تمایل به داشتن اتاقی مجزا در منزل، برای پرداختن به کارها و فعالیتهای خود دارند.  برخلاف دفاتر اداری، یک دفتر کار خانگی باید متناسب با شخصیت فرد و نوع فعالیت خاص وی طراحی گردد. داشتن حس خوب در اتاق کار باعث می شود انگیزه افراد برای کارهایی که می بایست به انجام برسانند، بیشتر شود. وقتی که با آرامش خاطر کار می کنید، توان کاریتان افزایش می یابد.  بنابراین توجه به تزئینات و دکوراسیون اتاق کار یا مطالعه، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

        برای داشتن یک دفتر کار خانگی خوب و مناسب،  صرفا توجه به خوش منظر کردن آنجا کافی نیست، بلکه رعایت اصول لازم حهت استفاده و کاربرد مناسب محل مذکور برای اهداف عملی و کاری نیز بسیار مهم می باشد.  حتی اگر اتاق دکور شده کوچک باشد با در نظر گرفتن اصول طراحی اتاق کار، می توان آن را بزرگ،  چشم نواز و راحت جلوه داد.

 

        در این مقاله سعی داریم ایده هایی را در خصوص نحوه طراحی اتاق کار و یا اتاق مطالعه خانگی تان به شما آموزش دهیم:

       

 

      

 

انتخاب موقعبت مناسب:

        انتخاب موقعیت مناسب از اولین گامهایی است که برای رسیدن به یک دفتر کار خانگی مناسب باید بردارید. فضای کار شما، بهتر است محلی دنج و راحت باشد. اگر یک اتاق جداگانه را به دفتر کار اختصاص می دهید، بهتر است اتاقی را انتخاب کنید که دور از فضای عمومی منزلتان و اتاق کودکان باشد  تا بهتر بتوانید در آن تمرکز بر روی کارهایتان داشته باشید. در حالتی که فضای کارتان بخشی از یک اتاق دیگر است می توانید با روش های مختلفی مانند استفاده از پارتیشن های جدا کننده، محدوده آن را مشخص کنید.  

        

طراحی فضای اتاق کار:

        قبل از آنکه در مورد مبلمان، اثاثیه و رنگ آمیزی اتاق کارتان تصمیم گیری کنید،  فضای آن را به دقت اندازه گیری نمایید.  داشتن درک صحیحی از ابعاد اتاق،  کمک شایانی در تصمیم گیری درباره شکل و اندازه وسایل و مبلمان اتاق به شما خواهد کرد.  طرحی از اتاق خود ترسیم نمایید و بر روی آن مشخص کنید که تصمیم دارید هر قطعه از وسایل، لوازم و مبلمان را در کجا قرار بدهید.  نیازی نیست این طرح، خیلی کامل و دقیق باشد.  در قدم اول تنها کشیدن یک نقشه کلی، کفایت می کند.   

 

مبلمان:

        مبلمان و وسایل را بر اساس نوع فعالیت دفترتان انتخاب کنید.  همچنین تناسب رنگ این وسایل را با رنگ آمیزی دیوارها و روشنایی اتاق در نظر بگیرید.  از وسایل با کیفیت و زیبا برای چیدمان اتاق کارتان استفاده نمایید.  میز و صندلی ای را که با سبک کار شما انطباق بیشتری داشته باشد، برگزینید.  این کار می تواند استرس محیط کارتان را به حداقل برساند و کارآیی آن را افزایش دهد.  از قفسه ها و کتابخانه های مناسب برای نگهداری پرونده ها، کتاب ها و مدارک مورد استفاده تان بهره گیری کنید  تا ضمن جذاب تر کردن فضای اتاق، از شلوغی بیش از حد و به هم ریختگی اتاق یا میز کارتان جلوگیری شود.

 

           

       

رنگ بندی اتاق کار:

        در بیشتر موارد، دفاتر کار خانگی دارای فضای کوچکی هستند. استفاده از رنگ های تیره در کنار نور کم باعث خواهد شد که این فضا کوچکتر هم به نظر برسد، بنابراین نسبت به انتخاب رنگها بسیار حساس باشید.  یک انتخاب نادرست، می تواند باعث  ناخوشایند شدن فضای اتاق گردد.  برای آنکه دفتر کار خانگی شما،  بزرگتر از آنچه که هست به نظر برسد، بهتر است از رنگ های روشن استفاده نمایید.  رنگ هایی مانند کرم، لیمویی و نارنجی یا سبز ملایم،  انتخاب های مناسبی به نظر می رسند. هستند.  رنگ دیوارها، باید به گونه ای باشد که احساس آرامش و راحتی را به شما القا نماید.  با استفاده از سه یا چند رنگ مناسب، می توانید انرژی و گرمای خاصی به دفترتان بدهید.  اگر تمایل دارید اتاق کارتان را با کارهای هنری مانند تابلوهای نقاشی تزیین نمایید، بهتر است از رنگ سفید برای دیوارها استفاده کنید.  رنگ سفید، سبب پر رنگ شدن سایر رنگ ها و اجسامی می شود که بر روی آن نصب شده و یا در مجاورت آن قرار می گیرد.  با تمام این نکات،  ممکن است شما همچنان دوست داشته باشید که دیوارهای اتاق کارتان را تیره کنید، در صورتی که انتخاب هوشمندانه ای داشته باشید، می توانید فضایی دلپذیر برای خود خلق نمایید.

        

 

نور و روشنایی:

        استفاده از یک چراغ مناسب و چشم نواز، اتاق شما را روشن و دلباز می کند. در بازار،  انواع مختلفی از چراغ ها وجود دارند که نحوه طراحی بیشتر آن ها به گونه ای است که با نوردهی ترکیبی، می توانند فضایی سنتی یا مدرن به دفتر کارتان ببخشند.  استفاده درست از این روشنایی ها در آرامش بخش بودن، احساس وسعت و زیبایی اتاق مورد نظر تاثیر بسزایی خواهد داشت.

 

لوازم جانبی ( اکسسوری ها ):

        تنها در صورتی به فکر خرید تابلوهای نقاشی و یا مجسمه های تزئینی باشید که با موضوع فعالیت دفترتان همخوانی و تناسب داشته باشند.  می توانید از قالیچه، پرده های متناسب و خوش رنگ، صنایع دستی و...  برای تزئین اتاق کارتان بهره بگیرید. استفاده از خوشبو کننده های محیط و گلهای تازه در ایجاد حس طراوت و شادابی اتاق کار یا مطالعه شما بسیار موثر هستند.

 

تخته الهام بخش:

        داشتن یک تخته الهام بخش در اتاق کار، مشوق خوبی برای شما و سایر اطرافیانتان است.  نوشتن برخی جملات و تصاویر بزرگان بر روی تخته مذکور (که مرتبط با رشته تحصیلی یا کاری شما باشد) می تواند تزئین مناسبی برای این اتاق باشد. هنگامی که خسته می شوید، ملاحظه این تصاویر یا جملات، می تواند شما را برای تلاش مجدد تشویق نماید.

 

 

 

این نوشتار برداشتی است آزاد از: 
  • مقاله نشریه تخصصی صنعت مبلمان و دکوراسیون داخلی/ سال سوم / شماره 10 / پاییز 91