صندلی توپی، جالب و متفاوت

        ارو آرنیو،  طراح مشهور فنلاندی،  یکی از طراحان صاحب سبک در دوران معاصر،  همواره به عنوان پدید آورنده  مبلمان عجیب و غریب و غیرعادی از جنس فایبرگلاس و پلاستیک،  شناخته می شود،  اما بی شک معروف ترین اثر او صندلی توپی است.

        صندلی توپی،  با وجود اینکه با استفاده از یکی از ساده ترین اشکال هندسی ساخته شده،  از لحاظ فرم بی نظیر است.  این صندلی یک کره تو خالی است که بخشی از آن بریده شده و قسمتی از آن به زمین متصل و یا از سقف آویزان شده است.  علاوه بر این،  صندلی توپی نسبت به سایر صندلی ها کاملا متفاوت است:  کاربر روی آن نمی نشیند،  بلکه داخل آن قرار می گیرد تا ضمن استراحت در محیطی فوق العاده دنج و راحت از سر و صداهای اطراف نیز  تا حدودی در امان باشد.

 

 

        مدل اولیه صندلی،  با استفاده از تخته چندلا در سال 1962 ساخته شد و سپس فایبرگلاس  ( با الگو برداری از تکنیکی که جهت ساخت بالهای هواپیماهای گلایدر به کار برده می شود )  مورد استفاده قرار گرفت.  در بخش داخلی صندلی،  کوسن هایی از جنس پلی اورتان با پوششی از پارجه و یا چرم جای گرفت  و در ادامه پایه محکم از فایبرگلاس به زیر صندلی متصل شد  تا  از  سقوط آن جلوگیری کند. چرخش صندلی بر روی محور پایه،  گردش به هر طرف را میسر می سازد  تا افراد به طور کلی از دنیای خارج صندلی جدا نباشند.

 

 

 

        فرم آینده نگرانه و بسیار متفاوت این صندلی،  جای آن را در فیلم های علمی-تخیلی و حتی در برخی ویدیوهای موسیقی نیز باز کرد. 

 

 

        اولین صندلی توپی دست ساز، همچنان در خانه آرنیو موجود است،  همان مدلی که نخستین بار توجه دو مدیر جوان شرکت Asco را که برای ملاقات با آرنیو و تحویل گرفتن چند پروژه طراحی به خانه او رفته بودند، جلب نموده بود.  در حال حاضر صندلی توپی آرنیو همچنان در کشور خودش فنلاند و با مشارکت اختصاصی کمپانی آلمانی Adelta با قیمتی حدود 6700 دلار عرضه می شود.

 

 

 

این نوشتار برداشتی است آزاد از: 
  • مقاله علیرضا صالح راستین/ مجله هنر معماری/ شماره 16/ 1389