درباره مبلمان اداری بیشتر بدانیم!

        با افزایش فعالیت های افراد در جامعه و توجه به این نکته كه افراد بیشتر  وقت خود را در طول روز خارج از منزل و در محیط های كاری می گذرانند، باید برای انتخاب مبلمان اداری، اهمیت زیادی قائل شد.  انتخاب درست میز  و صندلی اداری ،  یکی از مهم ترین عوامل محیطی موثر در موفقیت و افزایش راندمان یک مجموعه کاری است.

 

 

 

        مبلمان اداری، شامل کلیه لوازم و تجهیزاتی می شود که در تجهیز  و طراحی دکوراسیون یک فضای اداری، مورد استفاده قرار می گیرند و انتخاب درست آن، از جمله موارد مهم در هر محیط کاری است. طراحی و ساخت مبلمان اداری، باید به گونه ای باشد تا افراد هنگام کار و فعالیت، دچار مشكل نشوند و بتوانند به بهترین شكل، وظایف خود را اجرا نمایند. از جمله مواردی که در طراحی و ساخت مبلمان اداری مناسب و کارا باید به آن ها توجه نمود، می توان به انعطاف، راحتی (ارگونومیک بودن)، کاربردی بودن، کیفیت و زیبایی مبلمان، اشاره نمود. انعطاف پذیری، برای غلبه بر فراوانی وظایف کارمندان مختلف؛  ارگونومی، برای اطمینان از اینکه یک کارمند بتواند کار خود را بدون هیچ گونه آسیبی انجام دهد؛ کاربردی برای اینکه بتوان کارها را به شکل صحیح انجام داد؛ کیفیت و زیبایی برای دلپذیر کردن محیط و ایجاد حسی خوشایند حین انجام کار.

 

 

        انتخاب و تهیه مبلمان اداری خوب و هماهنگ با رنگ و فضای داخلی اتاق ها و چیدمان آنها به طوری كه مزاحم رفت و آمد و فعالیت افراد نشود و زیبایی به محیط ببخشد، از نکات مهم در طراحی داخلی فضاهای کاری هستند.  ظاهر و ابعاد مبلمان، بدون شک از ویژگیهای محیط کار تاثیر می پذیرد.  فضاهایی مانند ورودی ها، پذیرش و انتظار مراجعین، مسیرهای دسترسی، اتاقهای كارمندان، دفاتر مدیران، فضاهای كنفرانس و سالنهای اجتماعات، بایستی با تمام استانداردهای طراحی همخوانی داشته و از لحاظ ارگونومیكی نیز دارای شرایط مناسبی باشند. 

 

 

        امروزه شرکتهای بسیاری وجود دارند که در زمینه مشاوره، طراحی و ساخت مبلمان و دکوراسیون اداری فعال هستند.  مهندسین طراحی با استفاده از نرم افزارهای روز دنیا سعی می نمایند، تصویری از فضای آینده برای مشتریان خود ترسیم نمایند. با توجه به گران بودن فضاهای اداری در شهرهای بزرگ دنیا، بررسی فضای موجود دفتر کار و انتخاب مبلمان اداری بر این اساس، می تواند کمک بسیار بزرگی برای جلوگیری از پرت فضایی باشد، و اینجاست که شاید عدم جوابگویی میزهای از پیش ساخته شده و دپو شده در انبارهای صاحبان این صنعت بیشتر چشمگیر شود. توجه به طراحی مبلمان اداری بر اساس نوع فضاهای کاری، مسیری است که در اروپا و آمریکا طی شده و امروزه به ایران رسیده است.  اگر تولیدكنندگان این اصل را نادیده بگیرند و به آن توجه نكنند، مسلما در دنیای رقابتی امروز عقب خواهند ماند و سهم خود از بازار را بواسطه تولید محصولاتی كه به ویژگی ها و خصوصیات استفاده كنندگان آن توجه ندارد، از دست خواهند داد. 

 

 

این نوشتار برداشتی است آزاد از:
  •  طراحی داخلی/ فرانسیس د.ک.چینگ/محمد احمدی نژاد/نشر خاک/چاپ سوم/1386
  •       وبسایت www.designntrend.com