درباره ام دی اف ( MDF )

            MDF مخفف واژه   Medium Density Fiberboard به معنای " تحته فیبر با چگالی متوسط " است  که از ترکیب خاک اره با موادی مانند موم و رزین، تحت فشار و حرارت بالا تولید می شود، سپس روی آن را رنگ می کنند و یا با روکش پوشانده می شود.  چگالی یا دانسیته آن بین 600 تا 800 کیلوگرم بر مترمکعب است.  ورقهای ام دی اف، در اندازه ها و ضخامت های مختلف موجود هستند و برای تولید انواع مصنوعات ام دی اف، در ابعاد مختلف بریده شده و اطراف آنها لبه ای از جنس پلاستیک ( نوار  PVC ) چسبانده می شود. در جهان بیشتر MDF ها بر پایه چوب تهیه می شوند و از چوبهای نرم مثل درخت كاج استفاده می گردد.

 

 

       
        ام دی اف ، در ضخامت های مختلف از  3 میلیمتر تا 38 میلیمتر موجود است که می توان آنها را در دو دسته ام دی اف های نازک و ضخیم طبقه بندی کرد:

 

ام دی اف های نازک:

        این نوع ام دی اف ها، در عرف به عنوان فیبر شناخته می شوند  که از آنها برای ساختن کف کشوها، پشت کابینت ها و کمدها، رویه درها، پوشش های سقف، ساخت غرفه های نمایشگاهی و ...  استفاده می شود. 

 

ام دی اف های ضخیم:

        از این نوع ام دی اف ها،  برای ساخت انواع محصولات از قبیل انواع میز، کمد، قفسه، نیمکت، کابینت، تخت و حتی سازه های معماری استفاده می شود. 

 

 

 

روکشهای ام دی اف:

        مغزی ام دی اف، ظاهری نازیبا دارد.  به همین دلیل و همچنین به دلایل بهداشتی و نیز بالا بردن مقاومت ام دی اف در برابر رطوبت، با افزودن رنگ و یا روکش، سطح آن را می پوشانند.  اقسام روکشهای مورد استفاده برای ام دی اف عبارتند از:

 

- روکشهای چوبی Veneer :

        لایه های نازک  چوب طبیعی که طی فرآیند خاصی تولید و بر روی تخته های ام دی اف چسبانده می شوند، یکی از زیباترین روکشهای موجود  برای ورقهای  ام دی اف هستند که البته از قیمت نسبتا بالایی برخوردارند  و شاید به همین دلیل در ایران فروش چندانی ندارند.  از موارد کاربرد آن می توان به استفاده در ساخت مبلمان، طراحی داخلی ساختمان ها، پوشش دیوارها، پارتیشن ها و درهای کابینت اشاره کرد. این روکش ها،  در برابر رطوبت، حرارت و مواد شیمیایی مقاومت بالایی ندارند.     

 

- روکش پلی وینیل کلراید  (PVC) :

        این نوع از روکش ها، از مواد ترمو پلاستیک ساخته شده و بعضی از آنها با پوشش لاکی مقاوم پوشانده شده اند تا در برابر مواردی مثل رطوبت مقاوم باشند. مزیت آنها، انعطاف پذیری بالاست که امکان ایحاد نقش های برجسته بر سطح آنها وجود دارد، اما ایرادش این است که چندان در برابر حرارت مقاوم نیستند و مقاومت آن در برابر رطوبت هم به چسبی که در اتصال این روکش به تخته ام دی اف استفاده می شود، بستگی دارد. به محصولی که از ترکیب مغزی ام دی اف و روکش پی وی سی ساخته می شود، پروفیل گفته می شود که در صنایعی مثل ساخت درهای کمد و قاب ها و قرنیز کاربرد دارد.

 

- روکش ورق اکریلیک ( پولیشی ) :

        این نوع روکش ها، با روکشهای پی وی سی  هم خانواده بوده و از تمام مزایای آن برخوردارند، البته در برابر ضربه مقاومت کمی دارند و حساسیت آنها در برابر حرارت، خیلی بالا نیست.  این نوع روکشها نسبت به روکشهای پی وی سی، گرانتر می باشند.

 

- روکش اچ پی ال (High Pressure Laminate) :

        این روکشها نسبت به روکشهای چوبی،  با دوام تر بوده و در برابر سائیدگی،  ضربه و نور آفتاب  تا حدی مقاوم هستند.  روکشهای اچ پی ال، در اقسام ساده و طرح دار و در رنگ های متنوع موجود هستند و گاهی برای نقش روی آن از نقش چوب های طبیعی استفاده می کنند.  از HPL، به وفور در ساخت اقسام مبلمان اداری و خانگی استفاده می شود.

 

- روکش ملامینه (Low Pressure Laminate) :

        متداول ترین روکش برای ام دی اف در ایران، روکشهای ملامینه هستند که ضمن تنوع در رنگ و طرح، از مقاومت نسبی در برابر رطوبت، حرارت و سایش نیز برخوردار می باشند.

 

- روکش کاغذی ( لترون ) :

        لترون، ارزان ترین نوع روکش موجود برای ام دی اف است و در عوض نسبت به روکش های ملامینه و لمینیت از مقاومت کمتری در برابر عوامل خارجی برخوردار است. از ام دی افی که با این روش پوشانده شده باشد، می توان برای مصارف اداری و خانگی مانند ساخت قفسه و مبلمان اداری ارزان، استفاده کرد.

 

 

 

مزایای ام دی اف :

        ام دی اف، یکدست تر از چوب طبیعی و فاقد گره است. به همین دلیل برش و به کارگیری آن آسان تر است. قابلیت شکل پذیری و انجام روسازی های متنوع مانند اقسام روکش های چوبی و کاغذی یا رنگ آمیزی، آن را برای استفاده در موارد مختلف مناسب ساخته است. در مقایسه با چوب ارزانتر است و چون از پسماندهای چوبی تهیه میشود، به طبیعت آسیب کمتری می زند. در برابر آفت حشرات چوب خوار مقاوم است.

 

معایب ام دی اف :

        به دلیل آنکه در ترکیب ام دی اف، فرمالدئید رزین به کار می رود، ام دی اف خام تا چند ماه پس از برش، اوره فرمالدئید از خود متصاعد می کند که ماده ای مشکوک به ایجاد بعضی سرطان هاست. به همین دلیل، بهتر است از ام دی اف خام، استفاده نشده و حتما از نوع روکش شده یا رنگ شده آن، استفاده شود.  تخته های ام دی اف، بسته به چگالی شان از مقاومت و کشش معینی برخوردارند و به خصوص در مواردی مثل تخته های با قطر کم یا متوسط، قابلیت تحمل فشار وزن در سطح گسترده را ندارند و نمی شود از آن ها در طرح هایی که به استحکام و مقاومت بالا نیاز است، استفاده کرد.

 

 

این مقاله برداشتی است آزاد از:
مقاله ماهنامه طراحی و دکوراسیون اداری، تجاری و نمایشگاهی دیبا/ سال اول / شماره 1