با طراحی درست محیط کاریتان، شاد باشید!

        شرکت هاورث  ( که در زمینه طراحی و ساخت مبلمان اداری فعالیت می کند )،  تحقیقاتی را در زمینه ارتباط میان طراحی دفاتر کار و احساس رضایتمندی کارکنان، انجام داده است.  برطبق تحقیقات این شرکت، طراحی اصولی و مناسب فضاهای کاری،  می تواند به افزایش میزان احساس شادمانی کارکنان کمک کند.

        مایکل اونیل  ( سرپرست تیم تحقیقات شرکت هاورث )  می گوید:  تحقیقات به ما نشان می دهد که اصول خاصی درطراحی وجود دارد که شما به کمک آن ها،  می توانید احساس شادی و رضایتمندی کارکنانتان را هنگام کار،  ارتقاء بخشید.

       بر طبق این تحقیقات،  امروزه ما شاهد یک تغییر نگرش درمحیط های کاری هستیم. به نظر می رسد افراد در گذشته،  بیشتر معتقد به تفکیک فضای کار و زندگی خود از هم بودند،  اما نسل جدید تمایل بیشتری به ترکیب زندگی شخصی و کار خود دارد. دفاتر کار در گذشته، صرفا برای افزایش عملکرد کارکنان در جهت سودآوری هرچه بیشتر، طراحی می شدند.  اما امروزه علاوه بر رشد و افزایش بهره وری کارکنان، در طراحی یک دفتر کار، ب ه نکانی از قبیل تندرستی و توجه به سلامت جسمی و روحی افراد شاغل در آن محل نیز، اهمیت داده می شود. و این به دلیل آن است که با گذشت زمان مفهوم و ماهیت کار و محل کار، تغییر کرده است.

 

 

        اونیل و تیم تحقیقاتی همراهش اقدام به تحقیق و بررسی در این زمینه کردند که چگونه محیط کار محلی سرشار از شادی و پر از معنا و مفهوم برای افراد باشد، به جای آن که صرفا به عنوان یک ماشین ساده و بیروح اقدام به تولید و ابجاد سود نماید؟  آنها برای یافتن جواب این سوال،  اقدام به بررسی بیش از 2000  دفتر کار در سرتاسر آمریکا نمودند.

 

        بر طبق تحقیقات آنها، طراحی محیط کار از دو راه متفاوت می تواند به افزایش حس شادمانی کارکنان،  کمک کند :

 

        یک.  با افزایش حس ارزشمند بودن افراد در محیط های کاری :

       هنگامی که صاحبان یک شرکت به طراحی و دیزاین درست و اصولی محیط داخلی دفتر خود اهمیت می دهند،  باعث برقراری ارتباطی خوب بین کارمندان و شرکت شده و به آنها این حس را می دهد که شرکت برای آن ها ارزش قائل شده است  و مراقب آن هاست.  این تحلیل ها نشان می دهد که یک طراحی مناسب و قابل فهم درنحوه استفاده از فضا، می تواند  به کارکنان بفهماند که بسیار ارزشمند هستند.

 

        دو.  با کمک به افراد برای داشتن تمرکز بهتر روی کار خود :

        زمانی که فضای کاری یک دفتر کار، بر طبق نیاز کاری افراد آن شرکت و با رعایت اصول درست، طراحی و اجرا شده باشد، کارکنان می توانند تمرکز کافی را حین انجام وظایف محوله داشته باشند و کارها را به بهترین نحو به انجام برسانند و این قطعا به افزایش میزان رضایتمندی افراد در محیط کار کمک می کند.  تمرکز را می توان با راهکارهای مختلفی افزایش داد، برای مثال اینکه به کارمندان اجازه دهیم با توجه به نحوه راحتی خود، محیط کار خود را چیدمان کنند و در واقع اجازه دهیم تا محیط کارخود را کنترل کنند.

 

 

        از دیگر نکاتی که در این تحقیقات برای افزایش حس رضایتمندی افراد حین کار به آن، تاکید شده است، توجه به  "خوانایی فضای کار"  است که می تواند نقش مهمی را در بهبود کیفیت محیط کار، بازی کند.   "خوانایی"  به این معناست که فضا باید قابل فهمیدن باشد و به طرزی آسان و راحت، بتوان نحوه استفاده از فضا را دریافت.  همچنین استفاده صحیح و درست از نور روز نیز در ارتقاء حس شادمانی کارکنان کمک بسزایی میکند.  فضای کار روشن و خوانا به گونه ای است که به راحتی می توان بقیه را دید و پیدا کرد.  طوری که چیدمان قابل فهم باشد و فضا و مبلمان به طور مشخص، نحوه استفاده کاربران را به آن ها بفهمانند.

        اگر سازمانها و شرکتها،  بتوانند فضایی را برای کارکنانشان فراهم بیاورند تا به طور موثر و مثبت بر آنها اثر بگذارد، می توانند تاثیرات دراز مدت و مثبت یک محیط کاری خوب را بر سلامت کارکنان و بهبود عملکرد سازمان، مشاهده کنند.

 

 

این نوشتار برداشتی است آزاد از:
https://www.dezeen.com/2016/11/01/haworth-white-paper-report-happiness-w...